Uncategorized

Dwa dodatkowe dni. Które święta obchodzone we Francji równają się dniom wolnym?

 

Szereg tradycji, ciekawa kultura i dwa dodatkowe dni w niektórych regionach – tak w skrócie można scharakteryzować święta obchodzone we Francji. Ich licznik w ciągu kalendarzowego roku jest podobny do tego, jaki występuje w Polsce.

We Francji w ciągu roku kalendarzowego obchodzonych jest 11 świąt państwowych. Wyjątkami są dwa regiony – Alzacja i departament Mozela, w których świętuje się przez dwa dodatkowe dni z uwagi na regionalnie ustanowione okazje. W przeciwieństwie do innych krajów, nie tylko z Europy, ale i całego świata, jeśli dany dzień wypadnie w weekend, nie zmienia on swojej daty. To oznacza, że ilość świąt we Francji waha się od 7 do 10, w zależności od roku. To również powoduje, że kraj ze stolicą w Paryżu ma jedną z najniższych liczb dni ustawowo wolnych od pracy.

Jeśli chodzi o tradycje i zwyczaje przy okazji świąt w kalendarzowym roku, nie różnią się one w dużym stopniu od tych, jakie panują w Polsce. Nowy Rok kojarzony jest z zabawą, natomiast Wielkanoc i Boże Narodzenie stanowią czas na wspólne przesiadywanie z rodziną i zajadanie się lokalnymi specjalnościami.

Państwowe święta obchodzone we Francji

  • Nowy Rok (Premier de l’An) – 1 stycznia

Podobnie jak w wielu innych krajach, jest pierwszą w roku okazją do świętowania, picia szampana i obserwowania pięknych pejzaży, stworzonych przez fajerwerki. To święto we Francji oczywiście upoważnia obywateli do dnia wolnego od pracy.

  • Wielki Piątek (Vendredi saint) – ruchome święto obchodzone we Francji

Świętowanie przypada na ostatni piątek przed Niedzielą Wielkanocną. Dotyczy jedynie mieszkańców Alzacji i Mozeli.

  • Poniedziałek Wielkanocny (Lundi de Pâques) – ruchome święto obchodzone we Francji

Wypada w pierwszy poniedziałek po odbyciu Niedzieli Wielkanocnej. Stanowi dzień odpoczynku od pracy i podobnie jak wiele innych świąt obchodzonych we Francji, kultura i tradycja zakłada spędzenie tego okresu z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi podczas odpoczynku, a nierzadko także podczas krótkiego urlopu.

  • Święto Pracy (Fête du Travail) – 1 maja

Tradycyjne święto występujące w zdecydowanej większości krajów. Dla Francuzów oczywiście oznacza dzień wolny od pracy, a jednocześnie jest początkiem długiego weekendu, który w zależności
od kalendarza może wynieść nawet 6 dni.

  • Dzień Zwycięstwa (Fête de la Victoire) – 8 maja

To państwowe święto obchodzone jest między innymi w Czechach, Polsce czy we Francji. Upamiętnia zakończenie II wojny światowej w Europie. Dla obywateli Rosji i Białorusi jest jednym z głównych świąt państwowych, zaś dla Francuzów to kolejna okazja na odpoczynek od pracy.

  • Wniebowstąpienie Pańskie (Ascension) – ruchome święto obchodzone we Francji

Obchodzone dokładnie 39 dni po Niedzieli Wielkanocnej. Tradycja i kultury tego dnia we Francji zakłada podobne obchody, jak w wielu innych krajach – w kościołach organizowane są specjalne msze, ulicami przechodzą procesje, zaś wierzący i wyznający katolicyzm Francuzi uczęszczają na specjalne wydarzenia poświęcone tej okazji.

  • Zielone Świątki (Lundi de Pentecôte) – ruchome święto obchodzone we Francji

Obchodzone w pierwszy poniedziałek po Pięćdziesiątnicy (50 dni po Wielkanocy). W 2005 roku francuski premier, Jean-Pierre Raffarin usunął status tego dnia jako święta państwowego. Decyzja
ta została ostatecznie uchylona przez sądy w 2008 roku. Od tamtego czasu pracodawcy sami ustalają, czy ich pracownicy tego dnia mają wolne od pracy.

  • Dzień Bastylii (Fête Nationale) – 14 lipca

Najważniejsze święto obchodzone we Francji, upamiętniające początek Rewolucji. Jej początek datuje się na 14 lipca 1789 roku, kiedy to doszło do masowego szturmu na Bastylię. W obecnych czasach obchodzone jest pod postacią organizacji festynów czy parad wojskowych.

  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Assomption) – 15 sierpnia

Wierzący i praktykujący katolicy tego dnia uczęszczają do kościołów na specjalne msze, zaś dla pozostałych obywateli Francji jest to kolejny dodatkowy wolny dzień od pracy w kalendarzu.

  • Dzień Wszystkich Świętych (Toussaint) – 1 listopada

Podobnie jak w Polsce i wielu innych krajach, to obchodzone we Francji święto przeznaczone jest na czas refleksji. Zdecydowana część społeczeństwa udaje się na cmentarze, aby uczcić pamięć
o zmarłych.

  • Dzień Zawieszenia Broni (Armistice de 1918) – 11 listopada

Symbolizuje zawieszenie broni w 1918 roku i jednoczesne zakończenie I wojny światowej. Tego dnia we Francji organizowane są parady i przemarsze wojskowe, upamiętniające tamte wydarzenia.

  • Boże Narodzenie (Noël) – 25 grudnia

Najpiękniejszy czas w roku kalendarzowym nie tylko dla Polaków, ale i dla Francuzów. Tego dnia dekorowane są domy, miejsca publiczne i mieszkania, a rodziny zjeżdżają się do najstarszej osoby z rodu, aby wspólnie posiedzieć przy stole, kosztować tradycyjnych francuskich dań i spędzać wspólnie czas.

  • Dzień Świętego Szczepana (Deuxième jour de Noël) – 26 grudnia

W Polsce stanowi drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, natomiast we Francji, a dokładniej w Alzacji i Mozeli obchodzi się Dzień Świętego Szczepana, pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

 

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]