Ciekawostki

Ile zarabia tłumacz francuskiego?

Każdy wie na czym polega zawód tłumacza. Tłumacz jest specjalistą danego języka obcego. To on wykonuje tłumaczenia pisemne i ustne. Dziś wiele młodych osób chce zostać tłumaczem. I zajmować się tłumaczeniem tekstów. Bo znajomość języków obcych dziś to standard. Praca tłumacza jest pełna pasji. Czy praca w zawodzie tłumacza jest też atrakcyjna finansowo? Ile zarabia tłumacz francuskiego? Czy może liczyć na zarobki takie same jak tłumacz języka angielskiego? A może zarabia lepiej? Oto krótki przewodnik w temacie zarobków tłumacza języka francuskiego. Dowiecie się z niego ile zarabia tłumacz tego języka i jak zostać tłumaczem francuskiego.

Ile zarabia tłumacz języka francuskiego? Jak zostać tłumaczem?

Każdy wie czym zajmuje się tłumacz. To specjalista danego języka, który realizuje tłumaczenia z języka polskiego na język obcy i odwrotnie. Jednak to coś więcej. Aby zostać tłumaczem nie wystarczy tylko biegła znajomość języka obcego. I nie ma znaczenia specjalizacja językowa. To, czy jesteś specjalista języka angielskiego czy francuskiego. Tu liczy się o wiele więcej. To zaangażowanie, doświadczenie i wiedza tłumacza. Bez tych cech nie można zostać tłumaczem. Żadnego języka obcego, nie tylko francuskiego. W zawód tłumacza na stałe wpisane jest dążenie do doskonałości. To nieustanna praca i doskonalenie umiejętności. Nie każdy jest w stanie sprostać temu zadaniu. Bo praca tłumacza jest powołaniem. Tylko najlepsi mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Tłumacz może pracować jako freelancer albo w biurze tłumaczeń. Decyzja zależy od niego. I oczywiście od jego umiejętności językowych. Im wyższe, tym stawki za przekład wyższe. I oczywiście lepsze zlecenia.

Czy każdy może zostać tłumaczem francuskiego? Zasadniczo tak. Aby zostać tłumaczem zwykłym nie trzeba nawet mieć ukończonych studiów wyższych. Ale warto je mieć. Tłumacz bez studiów może być postrzegany bowiem jako osoba nieprofesjonalna. A to z kolei może mieć wpływ na ilość zleceń. Tłumaczenia z języka obcego to naprawdę ogromne wyzwanie. Stąd doskonalenie swoich umiejętności jest na stałe wpisane w ten zawód.

Inaczej wygląda kariera tłumacza przysięgłego. Droga do zawodu jest długa. Zawód tłumacza przysięgłego jest w Polsce regulowany. To zawód zaufania publicznego. Co to oznacza? Taka osoba musi być bezstronna i obiektywna przy wykonywaniu czynności. Aby zostać tłumaczem przysięgłym, kandydat musi zdać państwowy egzamin zawodowy i uzyskać uprawnienia. Tłumacze przysięgli danego języka obcego muszą także uzyskać wpis na listę tłumaczy przysięgłych. Prowadzi ją Minister Sprawiedliwości. Zawód ten jest uregulowany polską ustawą z dnia 25 listopada 2004 r. o zawodzie tłumacza przysięgłego. W tym akcie prawnym znajdują się wszystkie wymagania dla kandydatów do tego zawodu oraz zasady pracy w zawodzie.

Przeczytaj również: Jaki tłumacz zarabia najwięcej?

Ile zarabia tłumacz francuskiego – cechy dobrego tłumacza języka francuskiego

Jakie cechy powinien mieć idealny tłumacz francuskiego? Nikogo nie powinno dziwić, że powinien on biegle władać językiem francuskim. Nie chodzi tu tylko o znajomość słownictwa. To szereg innych umiejętności, idealny tłumacz francuskiego to osoba mająca wszechstronną wiedzę. Nie tylko językową. To także znajomość kultury, literatury czy filmu. Oprócz tego dobry tłumacz doskonale zna język polski. Trudno wyobrazić sobie tłumacza, który nie zna własnego języka ojczystego. Bez tej znajomości możemy zapomnieć o tym aby zostać tłumaczem, jakiegokolwiek języka obcego. Dobry tłumacz jest też specjalistą w swojej dziedzinie. Jeśli tak nie jest, potrafi szybko nadrobić braki. Innymi cechami idealnego tłumacza są sumienność, dokładność i terminowość.

Ile zarabia tłumacz francuskiego? Stawki za tłumaczenie zwykłe

Jakie są zarobki tłumacza francuskiego? Czy są wysokie? Od czego zależy wynagrodzenie tłumacza? Aby odpowiedzieć na pytanie ile zarabia tłumacz francuskiego, musimy rozdzielić tłumaczenia. Inne stawki obowiązują tłumacza przysięgłego języka francuskiego. A inne tłumacza zwykłego. Wynagrodzenie tłumacza zwykłego zależy od umowy z biurem tłumaczeń. Albo z klientem – w przypadku tłumacza freelancera.

Czy tłumacz francuskiego może dobrze zarobić? I tak i nie. Według portalu wynagrodzenia, średnia pensja tłumacza w Polsce to 5450 zł brutto miesięcznie. Co drugi tłumacz zarabia od 4050 zł do 7030 zł miesięcznie. Aż 25% tłumaczy zarabia poniżej kwoty 4050 zł. Podobny odsetek tłumaczy zarabia też powyżej kwoty 7030 zł. To grupa najlepiej opłacanych tłumaczy w Polsce. Czy jest wśród nich tłumacz francuskiego? Niestety nie. Tłumacz języka francuskiego może liczyć na wynagrodzenie w granicy 4 tys. złotych. Na najwyższe zarobki mogą liczyć tłumacze języków rzadkich. Takich jak np. japoński.

Ile zarabia tłumacz przysięgły francuskiego?

Inaczej wyglądają zarobki tłumacza przysięgłego. Stawki za tego rodzaju tłumaczenia regulowane są przez prawo. A konkretnie przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 r w sprawie wynagrodzenia za czynności tłumacza przysięgłego. Z tego aktu prawnego wynikają stawki za tłumaczenie przysięgłe. Za sporządzenie tłumaczenia poświadczonego, za stronę tłumaczenia na język polski wynoszą:

  • z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego i języka rosyjskiego – 34,50 zł.
  • z innego języka europejskiego i z języka łacińskiego – 37,16 zł.
  • z języka pozaeuropejskiego posługującego się alfabetem łacińskim – 45,11 zł.
  • z języka pozaeuropejskiego posługującego się alfabetem niełacińskim lub ideogramami – 50,42 zł.

Stawki za stronę tłumaczenia z języka polskiego na język obcy wyglądają następująco:

  • na język angielski, niemiecki, francuski i rosyjski – 45,11 zł.
  • na inny język europejski i na język łaciński – 53,07 zł.
  • na język pozaeuropejski posługujący się alfabetem łacińskim – 61,04 zł,
  • na język pozaeuropejski posługujący się alfabetem niełacińskim lub ideogramami – 74,31 zł.

Są to stawki znowelizowane rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 października 2019 r.. Weszło ono w życie z dniem 31 października 2019 r. Wcześniej stawki za stronę przeliczeniową, obejmującą 1125 znaków ze spacjami były o połowę niższe. Powyższe stawki dotyczą realizacji tłumaczeń na rzecz organów administracji publicznej. Tłumacz przysięgły to urzędnik, który przede wszystkim pracuje na zlecenie urzędów. Stawki wynagrodzenia dla klientów prywatnych są inne. Oczywiście wyższe.

Jak widać stawki za tłumaczenie francuskiego są takie same jak w przypadku tłumaczenia z języka angielskiego czy niemieckiego. Bo język francuski należy do tej samej grupy językowej co te dwa języki. Warto wiedzieć, że rozporządzenie określa też stawki za tłumaczenie ustne. Jak są one przeliczane? Otóż, ich podstawą jest też strona przeliczeniowa. Określa się ją stroną przeliczeniową powiększoną o 30%. W trybie przyspieszonym stawka jest wyższa o 100%.

Ile zarabia tłumacz francuskiego? Jak widać zarobki tłumacza francuskiego są porównywalne ze średnią pensją w innych sektorach usług. Dlatego, chcąc zarabiać więcej warto zainwestować w siebie. Wówczas praca w zawodzie tłumacza francuskiego z pewnością będzie jeszcze bardziej pasjonująca. Bo taka przecież jest praca w zawodzie tłumacza. Każdego języka obcego, nie tylko języka francuskiego.

Może Cię także zainteresować:

 

 

Oceń wpis!
[Ocen: 2 Średnia: 4.5]