Ciekawostki

Zanikające języki na świecie

Interesuje Cię temat zanikających języków na świecie? Chcesz dowiedzieć się, które z nich są zagrożone wymarciem? Bardzo dobrze trafiłeś. Z nami dowiesz się co nieco o znikających językach. Według danych Atlasu języków zagrożonych UNESCO, aż 50% języków znika, bo ubywa osób ich używających. Wiesz, że nie wszystkie języki maja formę pisemną? Wiele jest miejsc na świecie, gdzie ludzie posługują się językami, które nie posiadają pisma, co oznacza, że po śmierci tych ludzi, języki, którymi się posługiwano, także znikną. Poznajmy, jakim językom grozi wyginięcie.

Czym jest język?

No właśnie. Czym jest? Aby poznać języki wymierające, dowiedzmy się, jaka definicja kryje się za tym słowem. Tym pojęciem posługujemy się często w codziennym życiu. W szkole uczymy się języków obcych, pisarze posiadają swój język literacki, w telewizji usłyszeć możemy język mediów. Język (jako mowa) jest społecznie ukształtowanym systemem budowania wypowiedzi i wzajemnego porozumiewania się. Język jest więc stworzony po to, aby móc wzajemnie się komunikować.

Jakie są cechy języka?

  • Podstawowa cecha języka to istnienie nadawcy i odbiorcy. Nadawca przekazuje odbiorcy pewien komunikat, a odbiorca rozumie go, ponieważ posługuje się tym samym kodem. W ten sposób komunikacja jest jasna dla obu stron;
  • Język jest systemem znaków opartych na umowie społecznej;
  • Występowanie znaków, słownika i gramatyki;
  • Foniczność – czyli dźwięki oraz alfabet;

Wymierające języki na świecie

Chciałbyś dowiedzieć się, dlaczego zanikają języki na świecie? Co jest tego przyczyną? Nie śledzisz naukowych publikacji, nie jesteś lingwistą, ale chcesz poznać te przyczyny? Języki zanikają, ponieważ ich użytkownicy żyją w małych grupach, tworzą niewielkie społeczności.

Według danych udostępnianych przez Ethnologue, obecnie na świcie istnieje około 7 tysięcy języków. Można znaleźć stwierdzenia, że do roku 2100 wymrze ponad połowa istniejących języków. Robi wrażenie, prawda? Dlaczego tak się stanie? Ponieważ językami mało znanymi posługuje się mała liczba ludzi, co oznacza, że język będzie wymierał wraz z ludźmi.

Według klasyfikacji „Top 200 most spoken languages”, największy zasięg mają języki: angielski – 1,260 mld ludzi, chiński (mandaryński) – 1,100 mld, hindi – 637 mln, hiszpański – 537 mln, francuski – 277 mln, arabski – 274 mln, bengalski – 265 mln, rosyjski – 258 mln, portugalski – 252 mln, oraz indonezyjski – 199 mln użytkowników.

UNESCO: Prawie połowa języków świata zagrożona wymarciem

Poruszony temat jest dość smutny, kiedy wyobrazimy sobie liczbę języków, które za jakiś czas przestaną istnieć. Trudno wyobrazić sobie na przykład język Polski, który za 100 lat przestałby być używany, prawda? Mimo, wszystko warto uświadomić sobie, że to następuje i zagrożone języki, w końcu wymrą. Jakie źródła są wiarygodne w tym temacie? Jakie artykuły możemy przeczytać w Internecie? Skąd brać wiedzę? Dobrym źródłem jest tu Czerwona księga języków zagrożonych” UNESCO, lub „Atlas języków zagrożonych”.

Warte poznania są także dane, zamieszczone przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, gdzie możemy się dowiedzieć, że języki, które są na granicy wymarcia to na przykład język białoruski, język khoisan (języki buszmeńsko-hotentockie), grupa 152 języków w Australii i Oceanii, a także grupa 182 języków Amerykańskich.

A jak to wygląda w Polsce? Domyślasz się, który język w naszym kraju jest na granicy wymarcia? Otóż jest to język kaszubski i wilamowski. Jesteś zaskoczony? Myślałeś, że kaszubski ma się dobrze? Niestety tak nie jest.

W którym kraju jest najwięcej języków?

Wiesz, lub domyślasz się, w którym kraju jest najwięcej języków? Otóż, krajem, który pod tym względem wygrywa jest Republika Południowej Afryki. Tak! To właśnie w RPA jest ich najwięcej, bo aż 11 języków urzędowych! Jesteś zaskoczony? My także!

Zanikające języki na świecie: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Istnieje coś takiego, jak Międzynarodowy Dnia Języka Ojczystego? Wiedziałeś, że takowy się obchodzi? Słyszałeś o nim? Wiesz, kiedy przypada? Przypada 21 lutego, a ustanowiony został przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Uważasz, że warto pielęgnować język? My uważamy, że tak! Używając polszczyzny przyczyniamy się do tego, że nie grozi nam wymarcie języka polskiego. I bardzo dobrze! Nie można pozwolić na to, aby z językiem wymarła nasza kultura i historia.

Zanikające języki na świecie: Jeden język światowy – angielski?

Wiesz, który język jest używany na całym świecie? Oczywiście, że mowa o języku angielskim! Posługuje się nim 1,2 mld ludzi na całym świecie. Język angielski jest w tym rankingu nawet przed językiem chińskim. Ma oficjalny lub półoficjalny status w około 60 krajach świata. Robi wrażenie, prawda? To język edukacji, pracy, biznesu, zdecydowanie króluje na tle innych.

 

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]