Ciekawostki

Jak działa ogłaszanie alarmu smogowego we Francji?

50 mikrogramów na metr sześcienny to poziom ostrzegawczy we Francji. A kiedy biją na alarm Francuzki? Jakość powietrza musi spaść do stężenia pyłów na poziomie 80 mikrogramów na metr sześcienny. Tymczasem w Polsce byłoby to uznane za „umiarkowanie” dobre powietrze. Polski poziom alarmowy wynosi 4 razy więcej i nieczystości muszą wywindować na poziom 300 mikrogramów na metr sześcienny.

► Chcesz być bliżej faktów z Francji? Poproś o translację wybranych dokumentów i materiałów źródłowych. Sprawę powierz zaufanemu biuru tłumaczeń, które wykona dla ciebie profesjonalny przekład z języka francuskiego na polski.

Francuzi biją na alarm

Francuzi wprowadzając alarm stan smogowy pobierają dane ze stacji, na której wykryto najgorsze wskaźniki – to na podstawie ich, a nie tych najlepszych, mówi się o powietrzu, które zagraża naszemu zdrowiu i życiu.

Kolejną kwestia, to konsekwencje ogłoszenia alarmu. Co się z nimi wiąże? Drugą jest to, co

Airparif, organizacja, która bada jakość powietrza w regionie Île-de-France, informuje, że tutaj nie tylko jest obowiązek poinformowania mieszkańców o tym, że zanieczyszczenie ukształtowało się alarmowym poziomie, ale wysuwa się również szereg zaleceń i zawieszeń działań, które mają realny wpływ na zmniejszenie zanieczyszczeń – głównie są to prośby skierowane do sektora przemysłu i transportu.

► Wszystko pięknie na papierze, ale jak to w ogóle ma się do praktyki i prawdziwego życia?

Na pewno większość z nas kojarzy wiadomości telewizyjne czy nagłówki gazet informujące o gigantycznym smogu nad Paryżem w grudniu 2016 roku. Wówczas w wyniku podniesionego alarmu zakazano opału drewnem w całym regionie! Co więcej, podjęto inne kroki, które miały przynieść szybkie efekty zmniejszenia skutków zanieczyszczeń, w tym zmniejszono dopuszczalną prędkość na autostradach – 20 km/h. Do mieszkańców Paryża i okolic wystosowano apel, aby auta zostawić w domu. Samochody w tym czasie mogły bezpłatnie stać na parkingach. Do tego korzystanie z miejskich rowerów i pojazdów elektrycznych Autolab było bezpłatne. Chcąc jeszcze bardziej efektywniej przeciwdziałać smogowi do Paryża mogły wjechać samochody jedynie zaliczane do piątego poziomu klasyfikacji Crit’Air Auta otrzymywały winietkę oznaczającą konkretną kategorię – szeregując je według da produkcji czy ilości wydzielanych spalin. Podjęto również decyzje ograniczenia ruchu tirów oraz produkcji fabryk, których działalność ma duży wpływ na zanieczyszczenia.

►Lyon w tym czasie wprowadził dla aut ruch naprzemienny – numery rejestracji decydowały czy w danym dniu można będzie wjechać na teren miasta.

► Inne miasta postanowiły zorganizować darmową komunikację. A wszystko po to, aby realnie przywrócić powietrzu jak najlepszy standard.

Warto wiedzieć, że najbardziej niebezpieczny dla zdrowia człowieka jest pył drobny o średnicy poniżej 2.5µm jest. Dlaczego?

  • Dociera on do pęcherzyków płucnych a nawet penetruje naczynia krwionośne, a stamtąd wędruje do krwiobiegu,

  • Większe ziarna pyłu mogą powodować stany zapalne spojówek oraz błony śluzowej nosa i gardła.

  • Bardziej podatni na działanie pyłów są: osoby cierpiące na choroby serca i płuc, osoby starsze i dzieci.

  • Zagrożone są także osoby aktywne fizycznie. Wysiłek fizyczny powoduje, że oddychamy szybciej i głębiej wdychając jednocześnie więcej szkodliwych cząstek.

  • W przypadku osób starszych badania dowodzą, iż wysoki poziom pyłu zawieszonego jest związany ze zwiększeniem ryzyka hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych.

►Do czego może doprowadzić długotrwałe narażenie na wysokie stężenia pyłu zawieszonego?

Sprzyja wystąpieniu przewlekłej zaporowej choroby płuc, a także zmniejszeniu sprawności i wydolności płuc.

► Jakie konsekwencje wiążą się z krótkoterminowym narażeniem na wysokie stężenie?

Może nasilać objawy choroby płuc, różnych chorób o podłożu alergicznym (m.in..: astmy, egzemy, kataru siennego, zapalenia spojówek) i chorób serca (zwiększona krzepliwość krwi, zaburzenia rytmu), a także zwiększać podatność na infekcje dróg oddechowych.

Normy stężeń pyłu zawieszonego zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO):

  • § norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM10: 50 µg/m3
  • § norma średniego rocznego stężenia pyłu PM10: 20 µg/m3
  • § norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM2,5: 25 µg/m3
  • § norma średniego rocznego stężenia pyłu PM2,5: 10 µg/m3.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]