Ciekawostki

Język francuski na mapie świata

Niechęć Francuzów do nauki języków obcych jest powszechnie znana – jeśli wierzyć statystykom, jedynie 30% społeczeństwa zna język angielski. Jednak o ile w przypadku takich krajów jak Polska, Słowacja czy Estonia tak niski odsetek osób porozumiewających się w języku obcym byłby powodem do wstydu, o tyle Francuzi uczynili z tego powód do chluby. Czemu? Oczywiście wynika to z powszechnej, utwierdzonej przez stulecia, niechęci do tego, co angielskie. Warto także dodać, że francuski jest używany w ponad 50 krajach świata i jest częścią społeczności międzynarodowej opartej na wspólnym języku. Nic więc dziwnego, że francuszczyzna wciąż cieszy się rosnącą popularnością również w Polsce. Co ciekawe, w 2016 r. Polska po raz pierwszy w dziejach uczestniczyła w charakterze obserwatora na szczycie państw francuskojęzycznych. Jeśli chodzi o taki język jak francuski rodzina języków jest niezwykle rozbudowana, co ma swoje podłoże kolonialne. A w jakich krajach świata dogadamy się po francusku? Odpowiedź na to pytanie może zdumiewać!

Dlaczego warto się uczyć języka Monteskiusza i Balzaka?

Powodów, dla których warto mówić po francusku jest sporo:

  1. Język Francuzów wiąże się z szeroko pojętą kulturą: sztuką, muzyką, literaturą.
  2. Język ten jest językiem miłości.
  3. Znajomość francuskiego wśród dyplomatów jest wciąż niezbędna i powszechnie praktykowana.
  4. Francuszczyzna jest językiem takich organizacji jak ONZ, NATO, Unia Europejska, Unia Afrykańska czy MKOL.
  5. Znając ten język możemy czytać najwybitniejsze dzieła myśli oświeceniowej w oryginale (nurtu, który ukształtował współczesną kulturę europejską).
  6. Znajomość francuskiego… po prostu się opłaca, zaś osoby władające tym językiem mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki!
  7. Francuszczyzna pozostaje jednym z najważniejszych języków międzynarodowych, będąc językiem urzędowym w 29 krajach świata.

Francuski rodzina języków – jakim językiem jest język francuski?

Rodzina języków to pojęcie, które w łatwy sposób pozwala określić stopień podobieństwa jednego języka do innych. Tak samo, jak naturalne jest podobieństwo języków germańskich (np. niemieckiego i niderlandzkiego), tak rodzina języków romańskich pozwala stwierdzić, że francuskiemu blisko do hiszpańskiego, włoskiego czy rumuńskiego. Czerpiące z łaciny języki romańskie dziś tworzą odrębną grupę (w ramach której dochodzi do kolejnych podziałów), zaś francuszczyzna jest na podium najczęściej używanych języków z tej grupy – wraz z hiszpańskim i portugalskim.

Francuski rodzina języków – w których częściach świata mówi się po francusku?

Lista państw, w których język francuski jest językiem urzędowym może dziwić! Dość tylko powiedzieć, że wśród krajów tych znajdują się państwa europejskie, afrykańskie oraz z terytorium Oceanii! A po francusku mówi się w następujących państwach (jako język urzędowy):

  1. Belgia,
  2. Benin,
  3. Burkina Faso,
  4. Burundi,
  5. Czad,
  6. Demokratyczna Republika Konga,
  7. ibuti,
  8. Gwinea Równikowa,
  9. Francja,
  10. Gabon,
  11. Gwinea,
  12. Haiti,
  13. Kamerun,
  14. Kanada,
  15. Komory,
  16. Kongo,
  17. Luksemburg,
  18. Madagaskar,
  19. Mali,
  20. Monako,
  21. Niger,
  22. Republika Środkowoafrykańska,
  23. Rwanda,
  24. Senegal,
  25. Seszele,
  26. Szwajcaria,
  27. Togo,
  28. Vanuatu,
  29. Wybrzeże Kości Słoniowej.

Do tego należy dodać terytoria, które również korzystają z języka francuskiego, choć nie są państwami:

  1. Dolina Aosty (Włochy),
  2. Jersey,
  3. Nowa Kaledonia,
  4. Saint Barthélemy,
  5. Saint-Martin,
  6. Saint-Pierre i Miquelon,
  7. Polinezja Francuska,
  8. Wallis i Futuna.

Francuski odgrywa również dużą rolę kulturową w następujących krajach:

  1. Algieria,
  2. Jersey,
  3. Kambodża,
  4. Laos,
  5. Liban,
  6. Luizjana (USA),
  7. Maine (USA),
  8. Maroko,
  9. Mauretania,
  10. Mauritius,
  11. Tunezja,
  12. Wietnam.

Jaka będzie przyszłość francuskiego?

To pytanie, które zadaje sobie wielu przerażonych słabnącą pozycją francuskiego. Bo choć liczba państw, w których język ten wiedzie prym wciąż jest gigantyczna, to jednak francuszczyzna przegrywa na wielu płaszczyznach z innymi językami: na kontynencie afrykańskim coraz większą rolę odgrywa arabski, zaś angielski zabiera Francuzom miano lingua franca oraz języka dyplomacji. W odróżnieniu od języka hiszpańskiego czy portugalskiego, francuski nie posiada oparcia w rozległych terytoriach zamorskich: i choć cała Ameryka Południowa jest skazana na hiszpański i portugalski, to jednak o takiej sytuacji Francuzi mogą tylko pomarzyć. Jeżeli nie zostaną podjęte żadne działania, wpływy francuskiego będą już tylko maleć.

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]